Emigrace
Poslední civilní úlet
Jeho hlavním aktérem byl MUDr. Jaroslav Naxera (1950), radiolog z nemocnice v Domažlicích. V roce 1978 se mu povedlo vycestovat do Rakouska, kde požádal o politický azyl. Brzy zjistil, že je nereálné dostat za ním manželku s dcerou a proto se po měsíci vrátil do Československa. Vzhledem k tomu, že odborníků na RTG byl nedostatek, i přes pokus o emigraci jej nechali dělat své povolání. Postupně vystřídal několik působišť až skončil na oddělení RTG v Domažlicích.

V polovině 80. let 20. století se začal intenzivně zajímat o létání na motorových rogalech a zkoušel je pilotovat. V roce 1987 dostala jeho manželka devizový příslib a povolení k cestě do Švýcarska, kam mohla odjet i s dcerou. Manžel musel zůstat doma. Ten však plánoval za rodinou odletět. Podařilo se mu koupit rogalo vyrobené v Německé demokratické republice, poháněné dvoutaktním motorem z vozidla Trabant. Našel si vhodnou louku u obce Chrastavice, kde smontoval motorové rogalo a pokusil se vzlétnout. Zjistil, že má stroj malý výkon, nedostatečný vztlak a nevhodnou vrtuli. V tu chvíli přijížděl k louce automobil Veřejné bezpečnosti. Po louce se rovněž traktorista, který vyhodnotil situaci a rozhodl se letci pomoci. Popojel tak, že s traktorem a naloženým valníkem příslušníkům SNB zakryl výhled. Ti si Naxery s rogalem nevšimli a bez zájmu odjeli. Lékař začal své rogalo vylepšovat a pustil se do výroby vlastní vrtule. Při jednom ze zkušebních letů jej náhlý poryv větru vrhl proti stromu. Při nárazu si pilot zlomil obě nohy a léčba zranění trvala téměř rok. Pacient čas léčení využil ke stavbě nového rogala. V den jeho třicátých devátých narozenin 18. září 1989 odtartoval nedaleko Kdyně a zamířil k hranici Spolkové republiky Německo. Pod ním ležela mlha, která ho ukryla před hlídkami Pohraniční stráže, ve větší výšce bylo jasno a pilot doletěl k městu Cham, kde bezpečně přistál.

 
Radek Čáni
 
Zdroj : ODVAHA NA ŽELEZNÉ OPONĚ 5. díl.Ivo Pejčoch. Nakladatelství letecké literatury SVĚT KŘÍDEL Cheb.
Poslední úlet vojenských pilotů
Dne 4. března 1987 odstartovali k plánovanému navigačnímu letu s vrtulníkem MIL MI – 2, velitel 19. vrtulníkového odřadu nadporučík Ing. Milan Komárek (1960) a pilot 20. vrtulníkového odřadu poručík Ing. Robert Goryl (1961), příslušníci leteckého útvaru Plzeň – Líně na trasu letu Starý Plzenec – Nepomuk – Závlekov – Staňkov – Milíkov. Mezi Závlekovem a Staňkovem, změnili kurs na Kdyni a Všerubský průsmyk a ve výšce 50 metrů zamířili k hranici Spolkové republiky Německo, kterou přelétli v 13.39.  a směřovali dále do vnitrozemí. Minuli Furth im Wald, vystoupali do výšky 500 metrů a naposledy se ohlásili vysílačkou na základnu v Líních a oznámili, že se nalézají u otočného bodu Staňkov, aby zmátli řízení letového provozu. Zanedlouho přišla zpráva z velení Pohraniční stráže, že vidová hláska spatřila vrtulník přelétajicí hranici a směřujicí do vnitrozemí SRN. Oba piloti pokračovali k Regensburgu a v 15.10. nedaleko města přistáli na louce.

Tisková agentura MPA v 16.45. oznámila, že oba piloti jsou v pořádku a požádali o politický azyl.

Čáni Radek
Zdroj : ODVAHA NA ŽELEZNÉ OPONĚ 5. díl, Ivo Pejčoch, Nakladatelství letecké literatury SVĚT KŘÍDEL Cheb, www. vrtulníky.cz